Hamilelik çatlakları kabusunuz olmasın!

hamilelik çatlakları

Hamilelik çatlakları kabusunuz olmasın!

Hamileliğin her hali güzeldir. Fakat alınan kilolar , değişen vücut yapısı kadınların korkulu rüyasıdır. Bunlardan en korkunç olanı da hamilelik çatlakları. Anne adaylarının hemen hemen hepsi bu konuya nasıl önlem alabilirim diye araştırmalara girerler.

Hamile olduğumu öğrendiğimde yakın çevremde bu konuda deneyimli olan kişilerden gerekli uyarıları almaya başladım. Uyarılardan anladığım kadarı ile bu işin çözümü mucize kremlerdi. Ama bunların da bazıları kimi kişilere iyi gelmiş kimi kişilere kötü gelmişti yani açıkçası insan tereddütte kalıyordu hangisini kullansam acaba diye.

Doktorlarda bu kremlerin 20. Haftadan sonra kullanılmasının daha uygun olacağını söylüyorlardı. Ben hamileliğimin ilk üç ayında Hindistan cevizi yağını her gün vücuduma sürdüm. Okuduğum yazılar ve çevremden aldığım bilgiler doğrultusunda bu yolu tercih etmiştim.

Hamileliğin üçüncü ayı

Hamileliğimin tam üçüncü ayına girmiştim ki bir akşam eşimin yengesi bize misafirliğe geldi. Çantasından bir krem çıkardı ve kendi hamileliğinde bu kremi kullandığını ve vücudunun hiçbir yerinde çatlak oluşmadığını söyledi.

Tatillerde gördüğüm kadarı ile iki çocuk annesi olan yengemizin vücudunda herhangi bir çatlak yoktu ve bu gözlem benim karar vermemde de etkili oldu. Hem beni düşünerek hamilelik çatlakları için kremi de alarak gelmesi hem de kararsızlık içinde kaldığım bu süreçte karar vermemde etkili olması beni çok mutlu etmişti. Sonuçta ilk annelik deneyimimdi  ve piyasada bir çok seçenek vardı.

Kremi nasıl kullanmam gerektiği ile ilgili de bana bilgi verdi. Normal hayatında da çok fazla duş alan birisi olarak suyun ve duş jellerinin vücuttaki nem oranını azalttığını bildiğim için sürekli nemlendirici de kullanıyordum. Bu süreçte de aynı işleme devam edecektim. Hamilelik sürecinde bir gün bile atlamadan bu kremi kullandım. Bana her akşam mı ? diye sorduğunuzu duyar gibiyim ! Kremi göbeğime sürerken bebeğimi sevdiğimi düşünüyor ve sürekli onun ile konuşuyordum.

Sadece krem yeterli mi?

Tabi ki bu arada hamilelik çatlakları sadece krem sürmek ile geçmiyor. Bu konu ile ilgili yine okuduğum yazılara ve kendi yaşadığım deneyime istinaden söylüyorum ki iki temel önemli husus daha var. Bunlardan birincisi ; bol su tüketmek. Bol su tüketen birisinin vücudu parlar , yumuşak olur. Bu da vücudun  sağlıklı görünmesine sebep olur.

İkincisi ise ; sıkça yürüyüş yapmak. Özelikle normal doğum yapmak isteyen anne adayları için vücudun esnek olmasını sağlar ve doğum esnasında bunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bu iki temel unsura da dikkat ederseniz vücut sağlığınızı korur ve çatlaklardan korunmak için önemli bir adım atmış olursunuz.

hamilelik çatlakları hamilelik çatlakları

Doğumdan sonra da kremi bir süre kullanmaya devam ettim. Artık aldığım kiloları vereceğim için önlem almaya devam etmem gerekiyordu. Kullandığım kremin adı LİERAC’tı. Ben bu kremi kullanarak , bol bol su tüketerek ve bol bol yürüyüş yaparak hamilelik çatlakları benim için sorun olmaktan çıkmıştı. Siz de vücudunuzu sevin ve ona yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Anne olduğunuz için kadın olmaktan vazgeçmeyin.

Sizlerin de bu konu ile ilgili yöntemleriniz , önerileriniz var ise paylaşın. Diğer blog yazılarımız için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir