Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Çocuğunuzun yemek seçmesinin sorumlusu siz olabilirsiniz!

hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Çocuğunuzun yemek seçmesinin sorumlusu siz olabilirsiniz!

Hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme, benim için yemek ayırt etmeden, bebeğimin beni hissettiğini ve duyduğunu düşündüğüm için ilerideki hayatını etkilememek adına bebeğime yararı olabileceğini düşündüğüm her besinden faydalandığım bir süreçti.

Hamilelikte beslenme alışkanlığı olarak hamilelik süresince her gün ceviz tükettmeyi kendime görev edindim. (Hamilelikte ceviz tüketiminin yeni doğan çocuklarda beyin gücünü arttırıcı etkisi de bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.) Badem benim için vazgeçilmez bir kuru yemişti. İçinde bulunan protein, lif, e vitamini, kalsiyum içermesi ( bebeğimde kas kütlesinin gelişmesinde önemli rol oynayacağını) biliyordum. Fındık öncelikle bana enerji verdiği için tüketiyordum. (besin değerlerince zengin olduğu için bebeğimin gelişimde önemi çoktu) Çantamın içinde vazgeçilmez bir üçlü olmuştu. Unutmamak için evin belirli yerlerine kuru yemiş tabakları bırakıyordum.

Bunların dışında ana yemeklerimde muhakkak balık, et, sebze ve ev yapımı yoğurt tükettim. Bu besinler de hamilelikte beslenme için olmazsa olmaz gıdalar arasında. Kızım dünyaya gelmişti ve anne sütü süreci başlamıştı. Benim için en kolay süreç emzirme dönemi olmuştu. Ek gıda döneminde her sebzeyi birbirine karıştırmadan püre halinde kızıma denettim. Kendi yemeye başladığı döneme geldiğimizde, sebzeleri buharda haşlama olarak önüne koyup hem oynamasını -sebzeyi incelemesini- hem de denemesini -tadına bakmasını- bekledim. Her gece, günlük yemesi için yoğurt mayalayıp ( ince rende ile içine ceviz ekliyordum.)

hamilelikte beslenme hamilelikte beslenme

Hamilelikte beslenme doğrudan çocuğunuzu etkiler

6 aylık bebeğinizin her gün 1 adet ceviz tüketmesi inanılmaz bir mutluluk değil mi ? Kızım şuan 30 aylık ve çok severek kuru yemiş ve yoğurt tüketmektedir. Evde yapmış olduğum tüm yemekleri seçmeden yemesi beni inanılmaz mutlu ediyor. Çocuğunuzun az yemek yemesi sizi üzmesin, her çocuk kendi kapasitesi kadar yemek yer önemli olan doğru beslenmesidir. Çocuklarınıza elinizde tabakla televizyon seyrederken yemek yedirmeye çalışmayın, sofra düzenini ve yemek yerken başka bir şey ile ilgilenmemesi gerektiğini öğrenmesine fırsat verin. Yemek sofrasını hazırlama aşamasında çocuklarınıza verdiğiniz görevler ile daha eğlenceli hale getirin. Sofrada eğer “yemek istemiyorum “ veya oyalanma gibi şeylerde bulunuyor ise; “tamam, sen sofradan kalabilirsin.” demeniz yeterli olacaktır. Belli bir süre sonra yemek saatinde o sofrada yemesi gerektiğini öğrenecek… Unutmayın, yaşadığımız bu dönemde anneler ve babalar çalıştıkları için birlikte vakit geçirilecek en önemli buluşma yeri yemek sofralarıdır. Gün içinde yaşanılanlar paylaşılır iletişim haline geçilir.

Unutmayın hamilelikte beslenme bebeğinizin ilerideki beslenme alışkanlıklarını etkilemektedir. Çocuğunuzun yemek seçmesi tamamen sizin sorumluluğunuzdur.

Hamilelikte kendinize yapabileceğiniz yemek tarifleri için nefisevyemekleri.com sitesinden faydalanabilirsiniz. Diğer Blog yazıları için tıklayınız.

 

 

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Çocuğunuzun yemek seçmesinin sorumlusu siz olabilirsiniz!” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir