ÇOCUĞUNUZUN HAZIR OLMASINI BEKLEYİN !

tuvalet eğitimi süreci

ÇOCUĞUNUZUN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLMASINI BEKLEYİN !

Çocuklarımıza tuvalet eğitimi süreci içinde onlara birey olduklarını hissettirmemiz ve yüreklendirmemiz işimizi oldukça kolaylaştırır.Çocuklar kendilerini 18 aylıktan sonra birey olarak yavaş yavaş hissetmeye başlarlar.Bu süreçten sonra onların bu alışkanlığı kazanmalarını sağlayabilmek için onları iyi hazırlamalıyız.

Tuvalet eğitimi süreci

Kızım şuan 32 aylık tuvalet eğitimine 29 aylıkken başladık. Tuvalet eğitimine başlarken ilk yaptığımız iş ona cicili bicili bir lazımlık almak oldu. Ona tuvaleti geldiğinde artık bu lazımlığa yapabileceğini anlattım.Tabi 29 aydır kullandığı çocuk bezini çıkartmamız o kadar da kolay olmadı.Ayrıca lazımlığa oturmakta hiç istemiyordu. Böyle bir tepki ile karşılaşınca onu hiç zorlamadan çocuk bezini kullanmaya devam ettim bir süre daha. Yakınlarımız siz hala bez mi kullanıyorsunuz diye soruyorlardı. Onların söylediklerine göre bezi bırakma zamanız çoktan gelmişte geçiyordu bile. Hatta bu arada bıraktıramaz sanız ileride çok daha fazla sıkıntı yaşarsınız diyenler bile vardı.

Bu süre zarfında kızımızı sıkıştırmak yerine tuvalet eğitimi için bu alışkanlığı nasıl kazandırabiliriz diye düşünüp farklı yollar bulmayı tercih ettik.

Tuvalet eğitimi için adaptör

Bir gün kızım ile beraber market alışverişi yaparken tuvalet adaptörü gördüm . Tuvalet eğitimi açısından bu adaptörün işe yarayabileceğini düşündüm. Eğer isterse onunda bu parça sayesinde büyükler gibi tuvalet yapabileceğini anlatmaya çalıştım. Kendisi hemen almak istediğini söyledi. Çocuklar alma meraklısıdır tabi ki acaba almak için mi almıştı? Yoksa gerçekten tuvaletini yapmak için bu parçayı kullanacaktı sorusu kafamda dolaşıp duruyordu. Eve geldiğimizde heyecan ile ilk yaptığı iş bu adaptörü tuvaletin üzerine koyup üstüne oturmak istediğini söylemesi oldu. Bir süre yanında bekledikten sonra tuvaleti yaptığını söyledi. Tuvaletini yaptığında beraber gülmeye başladık.

Onu her yaptığı ve öğrendiği olumlu davranışlardan sonra yaptığım gibi ‘’Alkışladım ve aferin anneciğim. ‘’dedim. Bu deneyimimizden sonra ona her ihtimale karşı birde alıştırma külotu aldım. Kendisine sürekli kızım tuvaletin geldi mi diye sormak yerine , tuvaletin geldiğinde ne zaman olursa olsun bana seslen kızım diye öğütledim. 3 gece bu külotu kullanarak yatağına girdi. Daha sonra o görmeden yatağına yatak koruyucusu taktım. Ona güvenmediğim hissine kapılmasını istemedim.

Çünkü her şeyi sorduğu gibi onunda ne olduğunu bana soracaktı. Bazen altına kaçırdığı zamanlar , bazen tuvaletini altına yaptıktan sonra seslendiği zamanlar oldu tabi ki. Bu tür zamanlarda ona artık büyüdüğünü , onunda büyük insanlar gibi tuvaletini tuvalete yapması gerektiğini telkin ettim sürekli.

Tuvalet eğitimi için ödül mekanizması

Bazen evin dışında olduğumuz zamanlarda da tuvaleti geldiğini söylüyordu. Ona tuvaletini tutması gerektiğini söylüyordum. Gerçekten başarmıştı. Özellikle tuvaletini tuttuğu ve eve geldiğimiz zamanlarda yaptığında ona mutlaka bir ödül veriyordum. Ödül ceza mekanizması ne kadar sağlıklı bir eğitim yöntemidir tartışılabilir ama ben bazı durumlarda bu mekanizmayı kendi adıma uyguladım. Şu anda kızım artık tuvaletini ya adaptörü kullanarak tuvalete ya da lazımlığına yapıyor. Tuvalet eğitimi sürecimiz oldukça güzel sonuçlandı. Şimdilik ona bu konu da hiçbir söylemde bulunmuyorum kendisi hangisinde rahat hissediyorsa ona yapıyor.

 

 

tuvalet eğitimi tuvalet eğitimi süreci

Çocukların bazı alışkanlıkları edinmeleri ile ilgili toplum içerisinde oluşan bazı zaman dilimleri vardır. Şunu 3 aylıkken yapar , şunu 5 aylıkken yapar vs…Bu zaman dilimleri içerisinde bazı girişimlerde bulunmak gerekiyor çocuğunuzun bu alışkanlıkları edinebilmeleri için. Fakat bu konularda çocuğunuzun kendisini hazır hissetmesi de gerekir. Biz ebeveynlere düşen en önemli görevlerden birisi bu zaman dilimleri geldiğinde ; çocuğumuz buna alışması gerekiyor saplantısından çıkıp onu bazı alışkanlıkları edinmeleri için zorlamak yerine , onların kendini hazır hissetmesini sağlayacak yöntemleri geliştirmemiz olacaktır.

 

 

  1. nalan kaya diyor ki:

    Çocuklarda tuvalet eğitimi çok zor bir süreç. Kimi çocuk bunu çok çabuk benimserken kimi çocukda işi inada bindiriyor. 20 aylık kızım için önümüzdeki ay tuvalet eğitimine başlayacağım. Kolay alışacak gibi görünüyor ama biraz inatçı olduğu için bu süreç nasıl geçer bilemiyorum. İnşallah tuvalet eğiimine geçiş kabusumuz olmaz. Allahım tüm annelere kolaylık ve sabır versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir