Çağrı Merkezi: 0 552 880 50 49

Teslimat ve İade

Sipariş Süresi

 

poadas.com Türkiye'nin her yerine Satış ve ürün teslimatı sağlayabilmektedir. Vermiş olduğunuz siparişlerinizin teslimatları POADAS GİYİM GIDA PAZARLAMA TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ güvencesi altında anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları tarafından yapılmaktadır. Teslimatlar sipariş sırasında belirtmiş olduğunuz teslimat adresinde size veya sizin tarafınızdan belirlenmiş olan 2. kişiye (Sadece kimlik ibrazı karşılığı) yapılmaktadır.

 

Hafta içi saat 15:00 e kadar Cumartesi ise 11:00'e kadar vermiş olduğunuz siparişler, ürünler depo stoğunda ise aynı gün kargoya verilirler. Bu saatlerin dışında verilen siparişler takip eden ilk iş günü içinde işleme alınırlar.

 

Hazırda bulunmayan ya da sipariş üzerine üretimi yapılan ürünlerin gönderimleri ise en geç siparişin verildiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde (Özel üretim ürünlerde süre daha uzayabilmektedir.) siparişiniz de belirtmiş olduğunuz kargo firmasına teslim edilir. Kargo şirketleri Sipariş etmiş olduğunuz ürünleri Mücbir sebepler hariç resmi tatil ve pazar günleri dışında kalan tüm günler (Cumartesi dahil) teslim edebilmektedir. Kargo firmalarının ortalama teslim süreleri mesafeye göre 1-3 iş gündür.

 

Eğer bulunduğunuz yerde kargo acentesi mevcut değil ise Mobil Bölge olarak tabir edilir ve haftanın belirli günlerinde size ürün teslimi yapılır. Söz konusu ücretler ve tedarik süreleri il, ilçe merkezleri için geçerlidir. İl /ilçe merkezlerimiz ve mobil bölge dışında kalan bölgelere ürün teslimatı yapılamamaktadır ya da ekstra bir kargo ücreti talep edilerek yapılabilmektedir.

 

Adres Bilgileri

 

Siparişinizin size en çabuk şekilde ulaşması için lütfen adres bilgilerinizi mümkün olduğu kadar açık yazınız. Hatta varsa adresinizin tarif bilgilerini de bu bölüme yazabilirsiniz.

 

Teslimat Takibi

 

Satın almış olduğunuz ürün/ürünlerin siparişten teslimata kadarki tüm aşamalarını "Siparişlerim" adımından takip edebilirsiniz. Ayrıca gerekli durumlarda siparişinizin durumu hakkındaki bilgiler sistem tarafından otomatik olarak tarafınıza mail yoluyla bildirilecektir. Bunun 0552 880 50 49 nolu telefondan Müşteri Hizmetleri Servisimizle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

 

Kargoda bulunan siparişlerinizin o anda hangi aşamada olduğunu öğrenmek isterseniz "Siparişlerim" adımından sipariş numaranızı seçerek detay'a tıklayınız. Sipariş detayının bulunduğu sayfada "Kargom Nerede" linkini kullanarak siparişinizin o anda nerde olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Siparişinizin Teslimatı

 

Kargonuzu mutlaka kargo görevlisinin yanında kontrol ediniz. Eğer ürününüz size hasarlı olarak geldi ise lütfen kargo görevlisine hasarlı ürün tutanağı hazırlatınız ve bizimle telefon veya E-mail yoluyla iletişim kurunuz. Yada bu tutanak ile birlikte ürün ve/veya ürünleri faturaları da yanında olarak, bize geri gönderebilirsiniz. Ürünler bize ulaştığında sorun en kısa sürede çözülerek yeni ürünleriniz kargo ücretleri tarafımızdan karşılanarak size tekrar gönderilecektir.

 

Kargo ile teslimi yapılan siparişler eğer farklı bir fatura adresi belirtilmemişse, tamamı faturaya göre ve faturası ile birlikte kargo firmasına teslim edilmektedir. Siparişinize göre oluşturulan faturalarımız yollanan siparişinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşeti içinde size ulaştırılmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı kargo firması tarafından bu cep içerisinde bulunan fatura size teslim edilmez ise lütfen kargo yetkilisine hatırlatınız ve faturanın teslimi isteyiniz. Tüm taleplerinize rağmen teslim edilemeyen fatura için lütfen tutanak tutturunuz ve durumu E-posta (bilgi@poadas.com) adresimizden veya telefonla (0552 880 50 49) bize bildiriniz. En kısa zamanda aslı gibidir kaşeli bir kopyası tarafımızdan size yollanacaktır.

 

Eğer fatura adresi olarak farklı bir adres belirtmişseniz kargonuz size irsaliye ile ulaştırılacak, faturanız ise belirtmiş olduğunuz fatura adresine posta yoluyla ayrıca gönderilecektir.

 

Değişim/İade Koşulları Nelerdir?

 

- Ürünün kullanılmamış, bozulmamış, hasarsız ve aksesuarlarının tam olması gerekmektedir.


- İadesi veya değişimi istenen ürün, siparişinizin size ulaştığı günü takip eden 14 iş günü içerisinde kargoya verilmelidir.


Ürün faturasıyla birlikte gönderilmelidir. Faturanız, e-fatura mükellefi olduğumuzdan dolayı vermiş olduğunuz mail adresine gönderilmektedir.


- İlk olarak değişim veya iadesi istenen ürün ile ilgili www.poadas.com/bize-ulasin/ sayfasından değişim veya iade sebebinizi müşteri hizmetleri irtibat numaramızdan bizlere ulaşarak bildirmeniz gerekmektedir. Bildirimde bulunurken ad-soyad, cep telefonu numaranız, e-mail adresiniz, ürüne ait sipariş numarası ve problemin ne olduğuna dair bir açıklama yazılması istenmektedir.


- Verilen bilgiler doğrultusunda değişim/iade işlemi için tarafınıza 2 iş günü içinde değişim/iade onayı ile ilgili geri dönüş sağlanacaktır. Bu geri dönüş sağlandıktan sonra ürünün cebine, iletişim bilgilerinizi ve üründeki sorunu-şikayetinizi içeren bir not ile birlikte faturasını da koyarak Yurtiçi kargo şirketinden  "poadas iade" diyerek ya da 455628237 iade kodumuzu kargo görevlisine paylaşarak ücretsiz şekilde ürünü bize gönderebilirsiniz.


- Değişim/iadesi istenen ürün, değişim/iade onayı müşteri hizmetlerimiz tarafından onaylandıktan 7 iş günü içerisinde kargoya verilmelidir.


- Değişim ve iadelerde yalnızca Yurtiçi kargo ile alıcı ödemeli gönderebilirsiniz. Yurtiçi kargo haricindeki firmalar ile gönderim, göndericiye aittir.

 

Değişim/İade İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

 

Değişim/iade için bizlere ulaştığınız irtibat numaranıza müşteri hizmetlerimizin onayı sonrası YURTİÇİ KARGO şubesine gitmeniz gerekmektedir. Ürünün cebine, iletişim bilgilerinizi ve üründeki sorunu-şikâyetinizi, değişim veya iade talebinizi içeren bir not ile birlikte yurtiçi kargoyla “poadas iade’’ diyerek gönderebilirsiniz.


Değişim İstediğim Ürün Ne Zaman Gönderilir?


Gönderdiğiniz ürün bize ulaştığı günden itibaren 7 iş günü içinde talep ettiğiniz yeni ürününüz kargoya verilir.


Ürünümü Gönderince Nasıl Takip Ederim?

 

Ürününüzü  kargoya verirken kargo çalışanına “kargom POADAS’a ulaştığında mesaj gelmesini istiyorum” diyerek cep numaranızı bırakırsanız kargonuz bize ulaştığında cep telefonunuza  kargo tarafından bildirim mesajı atılır ve ürününüz o andan sonra bize emanettir. (Adres: Prof. DR. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2841. Sokak No:3 Çankaya/Ankara )

İade Ödemem Nasıl Gerçekleşecek?


- İadeniz, ürün bize ulaştıktan sonra yapılacaktır.


- Ödemeniz Kredi Kartı (iyzico) üzerinden yapıldıysa iyzico üzerinde iade yapılır. Ödemeniz havale yoluyla yapıldı ise adınıza kayıtlı olan hesap bilgileriniz sizden alınarak Havale/EFT yoluyla tarafınıza iade edilmektedir. Banka hesap bilgilerinizin gönderimi için ürünle birlikte bir kâğıda hesap bilgilerinizi (hesap adı- banka adı ve IBAN-isim soyisim) yazmanız yeterli olacaktır.


- Ücret iadesi, ürün bize ulaştıktan ve kontrolleri yapıldıktan sonra 14 iş günü içinde hesabınıza yatırılır.  

 

Tadilat Süreci

 

Peki Tadilat Süreci Nasıl İşlemektedir ?

 

Yırtılma, sökülme, fermuar bozulması gibi durumlar için size ücretsiz tadilat imkanı sağlamaktayız. Dikiş açılmaları, fermuar takılması gibi olası konular için 30 iş günü içerisinde tamirat işlemi gerçekleştirilecektir. Tüm müdahaleler ücretsizdir. Yalnızca kargo gönderirken ve alırken tüketiciye aittir. Ankara ilinde ikamet ediyorsanız mağazamıza gelerek ürününüzü ücretsiz teslim edebilirsiniz.
Yapmanız gereken şey POADA’S a göndermeden önce ürünün cebine, üründeki sorunu anlatan ve kargo iletişim bilgilerini içeren bir not bırakmak.

 

Kullanım Talimatları


Anne Bebek Bakım Çantalarımız ve Termal Yemek Çantalarımız içerisinde bulunan termal kaplamalarından dolayı termal özelliklerini kaybetmemeleri ve termal kısımlarının makinede deforme olmaması sebebiyle çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır.

Çantanızı nemli bir bez yardımıyla doğal sabun ile temizleyebilirsiniz. Çantanızı ıslak bırakmamalı ve direkt güneşin altında, kaloriferin üzerinde kurutmamalısınız. Hava alan bir yere asıp kendi kendine kurumasını beklemenizi öneririz.

Ürünü aldığınızdan üretimden kaynaklı bir koku hissedebilirsiniz. Bu malzemenin kokusudur. Bu kokunun geçmesi için 2-3 gün ürünü hava alan bir yerde havalandırmanızı öneririz.

Güneş ışığı ve yağmur/kar suyu gibi dış etkenlere çok fazla maruz kalan çantalarınızda solma, renk değiştirme gibi durumlar gerçekleşebilir.